Školský parlament

      • Nedovoľ, aby ťa to, čo nedokážeš, zastavilo v tom, čo urobiť dokážeš.
      • John Wooden
      • Štatút Školského parlamentu

         

        Preambula

         

        V zmysle ustanovenia § 26 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa vydáva tento štatút Školského parlamentu

         

        Článok I.

         

        Základné ustanovenie

         

             1. Školský parlament pôsobí v Základnej škole s materskou školou Miroslava Bielika, Župkov 18.

             2. Školský parlament reprezentuje žiakov školy a zastupuje ich záujmy vo vzťahu k riaditeľovi a vedeniu školy.

         

        Článok II.

         

        Pôsobnosť a poslanie Školského parlamentu

         

        1. Školský parlament je ustanovený podľa § 26 zákona NR SR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
        2. Školský parlament je iniciatívnym a poradným samosprávnym orgánom, ktorý sa vyjadruje k otázkam výchovy  a vzdelávania.

         

        Článok III.

         

        Činnosť Školského  parlamentu

         

        1. Školský parlament sa vyjadruje ku všetkým závažným skutočnostiam, ktoré sa vzťahujú k práci školy, vyjadruje sa k návrhom a opatreniam v oblasti výchovy a vzdelávania a podáva návrhy na mimoškolské činnosti a podujatia, ktoré zároveň organizuje.
        2. Školský parlament prijíma, konzultuje a iniciuje návrhy na zveľadenie priestorov školy.
        3. Školský parlament iniciuje školskú záujmovú činnosť.
        4. Školský parlament sa podieľa na tvorbe a dodržiavaní školského poriadku.
        5. Školský parlament volí a odvoláva zástupcov žiakov do rady školy.
        6. Školský parlament je schopný uznášať sa, ak je na jej zasadnutí prítomná nadpolovičná väčšina všetkých členov. Na jej platné uznesenie je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných členov Školského parlamentu.

         

        Článok IV.

         

        Zloženie Školského parlamentu a spôsob voľby jej členov

         

        1.  Školský parlament má 11 členov (z každého ročníka 2. stupňa dvaja, resp. traja žiaci).

        2.  Členmi Školského parlamentu sú zastupovaní všetci žiaci školy.

        3.  V každej triede sa zvolia dvaja (traja) zástupcovia v tajnom hlasovaní.

        4.  Zástupcovia tried si vo voľbách v tajnom hlasovaní zvolia určený počet členov Školského parlamentu.

        5.  Členmi Školského parlamentu sa stávajú desiati žiaci s najvyšším počtom hlasov získaných vo voľbách.

        6.  Členovia Školského parlamentu si spomedzi seba zvolia predsedu a podpredsedu tajným hlasovaním.

        7.  Z každých volieb sa robí zápisnica.

        8.  Predsedom Školského parlamentu sa stáva žiak, ktorý v tajnom hlasovaní získa najväčší počet hlasov.

        9.  Na začiatku nového školského roka je Školský parlament doplnený o členov z novovzniknutých tried v tajnom hlasovaní.

        10. Ak zaniklo členstvo žiaka odvolaním, nahradí ho žiak nasledujúci v poradí podľa počtu získaných hlasov vo voľbách.

         

        Článok V.

         

        Práva a povinnosti člena Školského parlamentu

         

        1. Člen má právo:

          1. voliť a byť volený,

          2. navrhovať kandidátov na funkciu predsedu žiackeho parlamentu,

          3. byť informovaný o všetkých skutočnostiach, ktoré sú predmetom rokovania a slobodne sa k ním vyjadrovať,

          4. hlasovať ku všetkým uzneseniam žiackeho parlamentu,

          5. predkladať na rokovanie žiackeho parlamentu vlastné námety, prípadne materiály,

          6. zrušiť členstvo.

        2. Člen Školského parlamentu je povinný sa zúčastňovať na zasadnutí. Neospravedlnená neúčasť na troch po sebe nasledujúcich zasadnutiach sa hodnotí ako nezáujem o výkon funkcie a neplnenie povinností člena žiackeho parlamentu podľa štatútu, čo je dôvodom jeho odvolania zo žiackeho parlamentu.

        3. Člen Školského parlamentu je povinný zabezpečiť ochranu osobných údajov ustanovených všeobecne záväznými právnymi predpismi.

        4. Z každého zasadnutia Školského parlamentu sa vyhotoví zápisnica a priloží sa k nej prezenčná listina účastníkov zasadnutia.

        5. Člen Školského parlamentu je povinný spolupracovať pri plnení úloh, tlmočiť úlohy a závery zo zasadnutí všetkým žiakom v triede.

         

        Článok VI.

         

        Povinnosti predsedu Školského parlamentu

         

        1. Predseda Školského parlamentu je štatutárnym orgánom, ktorý riadi činnosť Školského parlamentu a koná v jeho mene.

        2. Predseda Školského parlamentu zvoláva, pripravuje a riadi zasadnutia Školského parlamentu.

        3. Predseda Školského parlamentu má právo:

          1. požadovať vysvetlenie k absencii členov Školského parlamentu na zasadnutiach,

          2. byť informovaný o činnosti členov Školského parlamentu poverených vykonaním zverenej  úlohy,

          3. rozdeľovať úlohy.

        4. Predseda Školského parlamentu je členom Rady školy. 

        5. Predseda Školského parlamentu dohliada na plnenie uznesení a informuje členov Školského parlamentu.Ak predseda zo závažných dôvodov nemôže vykonávať svoje práva a povinnosti v zmysle tohto štatútu, prechádzajú tieto práva a povinnosti na podpredsedu.

         

           Článok VII.

         

        Hospodárenie Školského parlamentu

         

               1.  Školský parlament nemá vlastný majetok.

               2.  Náklady na činnosť Školského parlamentu sa uhrádzajú po schválení Rady rodičov z rozpočtu ZRŠ, 
              v opodstatnených prípadoch po dohode s riaditeľom školy z rozpočtu školy.

         

        Článok VIII.

         

        Zasadnutia Školského parlamentu

         

        Žiacky parlament zasadá v určený deň jedenkrát mesačne, ak nie je stanovené inak.

         

               Článok IX.

         

        Tento štatút bol prerokovaný a schválený na zasadnutí Školského parlamentu dňa 15. 05. 2026 a od toho dňa nadobúda účinnosť.

         

                  PaedDr. Rudolf Vallo, MBA, LL.M.                                             Mgr. Miroslava Plechlová

                              riaditeľ školy                                                                      koordinátor ŠP

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou Miroslava Bielika
      • Župkov 18
        96671
        Slovakia
      • IČO 37833791
      • DIČ 2021111928
      • Riaditeľ ZŠ s MŠ: PaedDr. Rudolf Vallo, MBA, LL.M.
        0911 230 560, 0905 436 961
      • Zástupkyňa pre ZŠ a ŠKD: Mgr. Ivana Betková
      • Zástupkyňa pre MŠ: p. Anna Šipikalová
      • Administratívno-ekonomická pracovníčka: Ing. Hana Šimpachová
      • Vedúca ŠJ: p. Jana Žiaková
        0948 654 904
      • +421 45 686 61 30
    • Prihlásenie